Často kladené dotazy týkající barefoot obuvi leguano FAQ

 

Jak mám začít chodit v barefoot? Občas nebo rovnou celý den?

Svaly nohou jsou při nošení klasické obuvi obvykle málo namáhané, a proto se musí znovu naučit správně pracovat a pomalu se posilovat. Oslabeny bývají svaly, šlachy, vazy, a dokonce i kůže na nohou. Doporučuje se proto začít s krátkými úseky chůze nebo běhu. Pokud by svaly příliš bolely, je lepší dát si pár dní pauzu a v tréninku naboso pokračovat až bolest odezní. Vzdálenost a dobu chůze nebo běhu je vhodné zvyšovat postupně.

Proč bych měl nosit bosoboty?

Chůze naboso je nejpřirozenější věc na světě a je zdravá. V pevných neohebných botách mají naše chodidla velmi málo pohybu. Chůze naboso reaktivuje svaly nohou a stávající oslabení či onemocnění lze zmírnit nebo dokonce úplně vyléčit. Proto: jít naboso stojí za to!

Co dělat, pokud máte problémy s koleny, kyčlemi nebo zády?

Mnoho z těchto problémů je způsobeno špatnou chůzí. Chůze naboso trénuje svaly nohou, podporuje správnou funkci příčné a podélné klenby nohy. Vyvážené používání svalových řetězců zmenšuje zatížení kloubů a páteře. Bolest často po krátké době vymizí. Pokud příznaky přetrvávají, měli byste však navštívit lékaře!

Mohu vyměnit naboso boty leguano?

Ano. Všechny odpovědi týkající se výměn, stížností a reklamací získáte od zákaznického servisu leguano v zápatí na www.leguano.cz

Jak dlouho vydrží podrážka leguano?

Životnost podrážky bosobot leguano odpovídá zhruba průměrnému počtu uběhnutých kilometrů jako u podrážky běžeckých bot.

Z čeho je vyrobena podrážka barefoot leguano?

Podrážka leguano se skládá z materiálu LIFOLIT®*. Je to velmi pevný a flexibilní produkt. Tak flexibilní, že bosoboty lze snadno srolovat a uložit, aby se ušetřilo místo.

Mohu barefoot leguano používat i ke koupání v chlórované nebo slané vodě?

Ano, je to možné. Hned po použití v chlórované nebo slané vodě byste měli boty opláchnout čistou vodou, abyste zabránili vyblednutí vrchního materiálu a zrezivění oček.

Jsou bosoboty leguano vhodné i na cyklistiku?

V zásadě ano. Bosoboty bohužel nejsou vhodné pro jízdu na kole s pedály, které mají protiskluzové hřeby, protože by se mohla těmito pedály poškodit podrážka.

Můžu jít na tenisový kurt s bosobotami leguano?

Ano, podrážky jsou ideální pro tenis! Přilnavost je vynikající a svaly chodidel pohybují celým tělem mnohem rychleji, s větší vytrvalostí a bez zranění. Doporučujeme toto spíše ale pro rekreační sportovce.

Jsou leguano barefoot boty veganské?

Bosé boty leguano nejsou ve striktním smyslu veganské, protože jedna složka podešve (0,005 %) je založena na živočišné surovině. Nejedná se o přímé zvířecí složky, ale o pomocné látky na bázi mastných kyselin, kde výchozí materiály mohou být živočišného původu. Neustále však pracujeme na optimalizaci našich produktů a materiálového složení a usilujeme o využití alternativ rostlinného původu.

Existuje způsob, jak snížit obsah syntetických vláken? Možná dokonce na nulu?

Přírodní vlákna dosud nesplňují požadavky, které máme, nebo dokonce musíme mít, na přizpůsobivost a další vlastnosti při nošení. Ale neúnavně zkoumáme, vyvíjíme a pracujeme na řešení.

Jsou si mám vybrat velikost?

Výběr správné velikosti bot je samozřejmě velmi důležitý.  Dotazy, které nám často přicházely, nás přiměly napsat tuto rubriku.  Možnost si boty leguano přímo vyzkoušet, většina našich zákazníků bohužel kvůli velké vzdálenosti nemá. Velikosti, které uvádíme na našem e-shopu, jsou pouze orientační. Někdo preferuje, když jsou mu boty těsnější, jiný zase, když jsou mu spíše volné. Je to individuální záležitost a každý se musí zamyslet nad tím, co od boty očekává. Ze zkušenosti víme, že například zákazníkovi s velikostí chodidla 38 lépe padne bota 38/39. Pokud má velikost 39, spíše mu vyhovuje velikost 40/41. Stejně tak je pro někoho s velikostí 41 lepší koupit větší boty 42/43 atd. Často je to způsobeno větší šířkou chodidla, kterou musíme brát v potaz. 

Kde mohu nosit leguano?

V podstatě všude: v práci, při sportu, ale také ve vodě a na pláži atd. Bosá obuv je vhodná na každý povrch a optimálně chrání nohy. Ostré předměty jako střepy a kameny nebo drsné podlahové povrchy jako asfalt nejsou problémem.

Proč nejsou leguano vodotěsné?

Často nosíme boty, které jsou nepromokavé a odolné vůči všem povětrnostním podmínkám. Zpočátku to zní prakticky, ale když se nad tím zamyslíte, je jasné, že naše nohy nemohou správně dýchat. Jednoduše řečeno, v určitém okamžiku se vaše nohy začnou potit, teplo a kondenzující vlhkost nebudou moci uniknout a nohy prostě nebudou větrány. Bosoboty leguano nejsou vodotěsné, ale z dobrého důvodu: klima nohou by mělo zůstat přirozené a měla by být zajištěna propustnost vzduchu.

Lze leguano prát v pračce?

Naprostá většina modelů leguano, s výjimkou kožených modelů a některých zimních modelů, lze prát v pračce na 30 stupňů na jemný cyklus. K čištění zimních modelů leguano se doporučuje jemně otřít znečištěná místa vlhkým hadříkem bez použití čisticích prostředků. Vezměte prosím na vědomí návod na údržbu přiložený ke každým botám, kde najdete příslušné podrobnosti o péči o váš model.

Dodává leguano nohám dostatek opory?

Při chůzi naboso se procvičují svaly a vazy chodidel, což z dlouhodobého hlediska nohu posiluje. Potřebnou stabilitu si tak noha zajistí sama. Zakopnutí a zvrtnutí jsou potom mnohem méně časté.

Není vrchní materiál brzy opotřebovaný?

Ne, fit zůstane i po častém praní v pračce.

Proč leguano nemá tlumení?

Přirozený styl běhu nevyžaduje žádné odpružení. To je užitečné pouze pro běžce, kteří nepraktikují přirozený běžecký styl. Běh v běžných botách nutí běžce skákat. Polstrování by pak mělo při každém kroku tlumit náraz.

Mohu v bosobotách nosit své vložky do bot?

Smyslem chodit naboso je znovu posílit svaly nohou. Vložky spíše upevňují stávající stav chodidla. Neposilují svaly nohou, ale ulevují jim. V závislosti na fyzické kondici jednotlivce nejsou vložky po relativně krátké době při pravidelné správné chůzi naboso potřeba. V případě pochybností rozhodně doporučujeme konzultaci s lékařem.

Proč se moje nohy v leguano potí?

Při chůzi a běhu v bosobotách leguano jsou svaly chodidla opět vhodně zatíženy a noha se musí správně pohybovat. A pohyb přirozeně vytváří teplo. Pokud se vaše nohy příliš zahřejí, potí se. Nohy v leguano se většinou nepotí více než obvykle. Pokud k tomu přesto dojde, bývá to přechodné, nohy si zvyknou na novou svobodu pohybu a nadměrné pocení se opět sníží.

Mohou děti jezdit na odrážedle v leguanito?

To se nedoporučuje, protože to může snižovat životnosti leguano. Podrážky jsou odolné, ale na odrážedle se dostává do kontaktu se zemí i svrchní materiál, odírá se a mohou vzniknout díry.

Které leguano je vhodné na podzim a které na zimu?

Posouzení toho, které leguano je teplejší a do jaké míry se udržují nohy v teple, je subjektivní a závisí na typu pohybu (např. stání / chůze / běh). Každý má jiný pocit.

 

Máte také dotaz? Napište nám na e-mail: bosoboty@leguano.cz

 

* Značka třetí strany bez právního spojení se společností leguano GmbH